Informację dotyczące funkcjonowania oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Łukawicy w okresie pandemii.
W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
I Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
- Rodzic, który zamierza przyprowadzić dziecko do przedszkola powiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły telefonicznie
/tel. 514 405 134 lub mailowo dyrektor@zslukawica.pl
z jednodniowym wyprzedzeniem do godz. 15.00, informując
o planowanej godzinie przyprowadzenia i godzinie odebrania dziecka
z przedszkola.
- Do przedszkola przyprowadzić można dziecko całkowicie zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych. Nie można także przyprowadzać dzieci, jeśli w domu przebywają osoby w kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzic musi zapewnić dziecku indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z przedszkola.
- Dziecko przyprowadzane jest do przedsionka(wiatrołapu) dolnego. Rodzic dzwonkiem zawiadamia o przeprowadzeniu dziecka. Wychowawca odbiera dziecko, a rodzic opuszcza budynek. W wiatrołapie może przebywać tylko jeden opiekun z dzieckiem. Dziecko po wejściu na korytarz wchodzi pod opieką do szatni, a następnie do sali przedszkolnej.
- Podczas odbioru rodzic swoje przybycie oznajmia dzwonkiem i oczekuje na przybycie dziecka w przedsionku dolnym.
- Dziecko nie może przynosić ze sobą zabawek ani innych niepotrzebnych przedmiotów.
II Zasady organizacji zajęć przedszkolnych
- Zajęcia odbywają się tylko w wyznaczonej sali przedszkolnej, z której zostaną usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować, np. pluszowe zabawki, dywan.
- Organizowane zajęcia mają charakter przede wszystkim opiekuńczy. Dzieci oprócz sali przedszkolnej korzystać mogą jedynie z placu zabaw. Nie mogą natomiast wychodzić na spacery, wycieczki poza teren placówki.
- Zajęcia z dziećmi organizowane są z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, tj.:
– niepodawanie ręki na powitanie i na pożegnanie,
– zachowanie możliwego do osiągnięcia dystansu między dziećmi,
– nieorganizowanie zabaw integracyjnych wymagających bliskich kontaktów między dziećmi,
– usadzania dzieci przy stolikach przedszkolnych w bezpiecznej odległości.
- Opiekę nad dziećmi sprawuje jedna nauczycielka.
- Sala przedszkolna musi być na bieżąco wietrzona, co najmniej raz na godzinę, a gimnastyka powinna być prowadzona przy otwartych oknach.
- Dzieci muszą pamiętać o unikaniu dotykania oczu, nosa, ust, myciu rąk, zasłanianiu ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu.
III Zasady bezpieczeństwa i higieny
- Pomieszczenie, w którym odbywać się będą zajęcia musi być zdezynfekowane przed pobytem dzieci, w trakcie przerwy i po opuszczeniu przedszkola przez dzieci.
- Nauczycielki, pomoc przedszkolna i pracownice obsługi powinni korzystać z indywidualnych środków ochrony osobistej.
- Spożywanie posiłków odbywać się będzie według zasady, że przy jednym stoliku przedszkolnym może usiąść jedno dziecko.
- Po każdym spożyciu posiłków blaty stołów i poręcze krzesełek muszą zostać zdezynfekowane, a naczynia i sztućce należy myć w zmywarce
z dodatkami detergentu w temperaturze min. 60 °C lub je wyparzyć.
- W ciągu dnia po każdym przejściu dzieci lub innych osób należy czyścić ciągi komunikacyjne, dezynfekować powierzchnie dotykowe, poręcze, klamki, wyłączniki światła, uchwyty.
- Pracownicy obsługi na bieżąco muszą dbać o zaopatrzenie we wszelkie środki higieny osobistej.
- Wszyscy są zobligowani często myć ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
IV Procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia
- W budynku wyznacza się salę nr 22 jako pomieszczenie służące do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe.
- W przypadku pojawienia się objawów chorobowych (kaszel, gorączka, bóle mięśni) należy dziecko bezpiecznie odizolować od pozostałej grupy do wyznaczonego pomieszczenia oraz natychmiast poinformować rodziców.
- Rodzice odbierający dziecko są zobligowani do konieczności udzielenia bieżącej informacji na temat dalszej diagnozy i postępowania z chorym dzieckiem.